Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.03.2015 22:19:53 

chovatelská stanice ŠŤASTNÝ TCHOŘÍK

Fretky v naší stanici

První naše fretka byl Umai Yasmin´s ferrets. Freťáček tchořovité barvy, po rodičích Usagi YF a Silver Dodi. Zřejmě chytil nějakou virózu a i přes veškerou péči veterináře po týdnu zemřel. Byl to malý kousavý raubíř a nestačil nám udělat bohužel žádnou radost.

Jako druhá fretka k nám přišel tchořovitý vybělující harlekýnek Píďa po rodičích Carol a Tamíkovi. Píďa byl úžasné povahy, oddaný a milující svou paničku, společenský, čistotný a spolehlivý. Cestovat s ním nebyl žádný problém a ve společnosti se choval převzorně. V říji nesnesl vedle sebe žádné samce, po kastraci se srovnal a byl rád za každou fretčí společnost. Zanechal po sobě v roce 2007 potomky, kteří se také využili v chovu a jsou úspěšní na výstavách (Bombay ŠT, Konan Píba ŠT a další). Po jeho třetím roce jsme zjistili rakovinu a půl roku na to nás opustil. Byl zakladatelem chovu v naší stanici. Je po něm zapsán náš vrh "A" (K)  s tchořovitou samičkou Baruška z Prahy a "B" po německé albínce Funky.
 

K Píďovi jsme pořídili po půlroce kamarádku Babu Kohakuferret, úžasné povahy, od malička nekousavou, trošku nečistotnou, ale hrozně společenskou. Milovala malé děti a byla moc hravá. V roce 2008 měla jedno mládě (Coffee ŠT) po Neovi Yasmin´s ferrets, které se taktéž využívá v chovu. Ve třech letech zemřela na úraz páteře. Měla náš vrh "C".

Náš čtvrtý freťák se jmenuje Oghí, přišel k nám jako rok a půl starý kastrovaný albínek. U předchozího majitele stihl zplodit dva potomky. Je to Píďovo bráška, původně byl určen k adopci, ale jeho nádherný kukuč nás učaroval a museli jsme si ho nechat. Je hodně trpělivý, občas má záchvaty nečistotnosti, ale po výprasku se zase spraví. Je vděčný za každé pohlazení, rád se mazlí a je úžasně hravý.


Pátá fretka se k nám dostala skoro omylem, kdy jí odřekla předchozí zájemkyně a nám se moc líbila. Je to Píďovo vnučka tchořovité barvy Gapa Funky ferret, povahou je nekousavá, ale je svá a jen tak něco zadarmo neudělá. Miluje páníčka a chodí se k němu sama mazlit. V roce 2009 jsme po ní odchovali vrh se Škodíkem, kdy nám dala ve vrhu "D" čtyři krásné tchořovité holčičky (Daphné, Dannah, Dessiree a Dorothy ŠT), které po ní zdědily její mazlivou povahu a dělají radost svým majitelům.

Další šestou fretkou je u nás úžasná a skvělá šampaňská panda Beatris Funky ferret, která k nám přišla stejným způsobem jako Gapča. Po odřeknutí předchozího majitele jsme si ji vzali my. Je to ztřeštěný šídlo, které dokáže vymyslet spousty her a legrace. Je hyperaktivní, zatímco ostatní fretky už dávno spí, ona pořád běhá, dělá lumpárny, šaškuje a syslí, co se dá. Je to sluníčko naší smečky, krásná a úžasná holčička. Má ráda psy, což se jen tak u fretek nevidí. Dala nám vrh "E" 8 mláďátek v roce 2010 a dva z nich bude pokračovatelem a pokračovatelkou našeho chovu.

Po Beatris jsme si chtěli nechat znakatého samečka, který by nám vyplnil prázdné místo po Píďovi a tak jsme si jednoho ze tří znakatých chlapečků vybrali a pojemnovali ho Eldorádo ŠT, domácím jménem Edie. Je to lumpajzník, dříve ještě ukousané mimino, ale postupem času se projevila úžasná povaha po mamince. Je to naše sedmá fretka, v chovu využitý nebude.

Když se nám náš vrh E začal vybarvovat, bylo zjevné, že v něm bude i DEW samička a volba nechat/nenechat si i holčičku byla naprosto jasná. Malá raubířka Eleanor ŠT nás okouzlila svým černým proužkem na hřbetě a když prokoukla, vyklubala se z ní stejná šibalka, jako její maminka. Měla být pokračovatelkou našeho chovu, pro kterou jsme měli zvoleného čokoládového samce ze zahraničí, ale člověk míní - příroda mění. Shelby nám odešla v roce a půl na selhání jater.

Ten rok k nám přibyli ještě Cupído Ferret Majestik a Galilea Tai Silver Star jako roční raubíři. Cupíšek je obrovský macík, v zimě mívá ke třem kilům váhy a je z našich chlapečků největší. Rád si hraje a také si rád štípne. V kleci je trochu prasátko, ale jinak je to krásný chlapeček. Tainka je nádherný angorský čokoládový ježeček. Je to sluníčko, které všechny ostatní freťule vždy vyprovokuje k hrátkám. Ani jeden z nich mít miminka nebudou.

Dalším přírůstkem, který se k nám to léto dostal, byl Brums di Brusasco. Jeli jsme si pro něho do Itálie. Je to raubíř největšího kalibru, na všechno přijde, všude vyleze, vyskočí.. Ale je nejchytřejší ze všech fretek a také možná nejmazlivější. Zatím se s nikým nesnese, kluky by vraždil a holčičky trápil. Doufáme, že po něm budou krásná miminka a také tak hodná a úžasná, jako je on.

Pak k nám jednoho dne přišla albínka. Je to strašně rychlé a vynalézavé zvířátko. Dostali jsme jí ze záchranné stanice jako kousavou potvoru, časem se zklidnila a byla připravena k adopci. Jenže! Albínečka se nám sžila s holčičkama a Oghím, byla moc spokojená a šťastná fretečka a tak jsme se rozhodli, že si jí necháme. Pojmenovali jsme jí Čiperka Albí Kuku, protože tohle jméno přesně odpovídá její povaze - čiperná ukvokaná albínka. V současné době přemýšlíme o jejím krytí.

TOPlist